מי מאתנו לא חולם על דירת חלומות מעוצבת בסגנון כפרי שמשרה אווירה ביתית חמימה ומזמינה? ישנם מספר יסודות מרכזיים שנוכחותם מאפיינת את האדריכלות הכפרית ושיישומם בצורה מקצועית יבטיח עבורכם את המראה הנדרש והכה נחשק.

בנוסף, כדי להגיע לעיצוב המושלם בבית כפרי על פי לייבל אדריכלים הינו השילוב של פרקט עץ, בלגי ברזל בחלונות וגג חשוף מביא אותנו ל"משולש הקדוש" של העיצוב מה שמבטיח בית מעוצב בלי מאמץ נוסף.

 

גג קורות עץ (גג גלוי)

בבנייה הכפרית מקובל ביותר להשתמש בעץ בתור החומר העיקרי לגג. גג קורות עץ אינו מחופה בחלקו הפנימי בגבס או בטון ולכן קורות העץ נחשפות במבטי הפנים של הבית. המראה הנוצר הוא של צימר יוקרתי או ביקתה חמימה, בדיוק כמו שתמיד חלמתם.

כדי להגיע למראה כפרי של קורות עץ יש עניין בהבלטת סיבי העץ שזה יכול לקרות ב-2 דרכים:

  1. צבע ויש-צביעה שקופה
  2. דרך טובה יותר היא צביעה בסיסית לאחר מכן הברשה של העץ ולבסוף צביעה בלכה שקופה תהליך זה יקר יותר אך גורם למראה טבעי יותר ואותנטי.

גג קורות עץ גלוי מספק גם יתרונות ברורים של בידוד במידה ומשתמשים בשכבות הנכונות בצורה נכונה עליית גג, שינוי נקודות חשמל לפי הצורך והתקנת חלונות גג ללא צורך לחצוב בבטון ולשבור קירות. ניתן לבחור מבין סוגי עץ שונים לפי המראה הרצוי, בין היתר אלון, אורן, עץ דגלס, קורות עץ שהתיישנו.

 

 

אבן טבעית

מנגד לגג הרעפים ניצבת הרצפה שקובעת רבות את הטון העיצובי של הבית. על מנת להשיג את האפקט המשפחתי החמים שכה מאפיין את האדריכלות הכפרית ניתן להשתמש באבן טבעית כריצוף.האבן מגיעה בשלל עיצובים, צבעים ומרקמים. כל אבן טבעית נחפרת ממעמקי האדמה באזורים שונים בעולם ובהתאם לכך גם העיצוב שלה. לאחר הכרייה עוברות האבנים ליטוש כך שחלקן מגיעות מחוספסות ואחרות חלקות ומבריקות. ניתן להשתמש באבן טבעית גם לצרכי ריצוף מדרגות, שבילים ועוד.

אחת הדרכים ליצירת מראה כפרי בריצוף אבן טבעית היא שימוש באבן בצורת ריצוף "אנגלי"

בריצוף אנגלי, קיים מודול למספר גדלים שחוזר על עצמו אך צריך גם להיזהר שהמודול חוזר על עצמו לא יפחת מ-4 גדלים משתנים.

ככל שמספר האריחים גדול יותר (יש לשאוף לפחות ל-13 גדלים משתנים ראו תמונה מצורפת – אבן חלילה במודול של 13 גדלים) המראה יהיה טבעי יותר ונכון יותר

בנוסף, יש את נושא גודל האריחים שצריכים להיות גדולים יותר מ- 60/60 ס"מ ומעלה

כל אלו נותנים את המראה של ה"ריצוף האנגלי" טבעי יותר וכפרי יותר

ולא מדמה מראה פלסטי ומתחקה של גרניט פורצלן דמוי אבן.

ואת האריחים מסדרים לפי מודול קבוע שניתן להשיג דרך ספק האבן.

קיימת דרך נוספת, כפרית יותר והנכונה יותר היא להזמין אבן בגדלים משתנים ללא שליטה ולא על פי "מודול" קבוע מה שמצריך מהרצף יצירתיות ומקצועיות רבה יותר.

 

ספי אבן, עובי ספי אבן חשוב מאוד, ככל שעובי ספי האבן עבים יותר נקבל מראה כפרי יותר.

לפחות 5 ס"מ ואם אפשר להגיע גם ל-7 ס"מ הרי זה משובח.

 

 

 

פרקט עץ

אפשרות נוספת היא ליישם בכל או בחלק מהבית ריצוף פרקט על גבי תשתית ריצוף סוג ב' כהכנה לפרקט.

וליצור מראה עיצובי מרשים וחמים על בסיס טהרת העץ.

הפרקט עשוי להיות מורכב מעץ גושני בשכבה אחת או ממספר שכבות כאשר רק השכבה החיצונית עשויה מעץ מלא (פרקט עץ רב שכבתי). בכל המקרים המראה של הפרקט הוא נגזרת של סוג העץ שמרכיב את השכבה החיצונית וישנם עצים רבים לבחירה לרבות עץ אלון, אורן, טיק, אגוז ועוד

להשגת למראה כפרי מושלם.

כמו כן, ישנו פרקט אירוקו אשר משנה את גווניו עם השנים וזה יוצר מראה מאוד יוקרתי

בנוסף, לרוב פרקט בקומת קרקע לא קורה מסיבות פרקטיות

במקרה הזה עדיף לקחת פרקט "רקוע" שמגיע כבר שחוק ורקוע ובמקרה הזה אין חשש שיקרה לו משהו ושזה יעשה נזק.

גימור הפרקט יכול להגיע ל-2 דרכי יישום:

  1. לכה בגוונים שונים-לא דורשת טיפול
  2. שמן-דורשת טיפול

 

 

 

רעפים

גגות רעפים נמצאים בשימוש שנים רבות.

המראה הכפרי של הרעפים שובה את הלב והעין כל פעם מחדש והוא חלק מובהק מסממני האדריכלות הכפרית בארץ ובעולם. המבנה המיוחד של הרעפים והחומרים השונים תורמים לבידוד הגג בצורה טובה, מניעת הצטברות מי גשמים על הגגות ומעלים את ערך הנכס. ניתן למצוא רעפים מחומרים שונים, ביניהם בטון וחרס.

לרעפי חרס יש יתרון של בידוד תרמי משום שבחרס עצמו יש בועות קטנות של אוויר לעומת הבטון שלהם יש יתרון של חוזק והרעפים פחות ישברו

רעפי חרס מיובאים מאיטליה וספרד.

כיום, ישנם גוונים מרובים לרעפים וניתן לעשות גם מיקס של גוונים כדי לקבל מראה מנומר של הגג.

 

 

חלונות בלגיים

חלונות שממוסגרים ע"י פרופילים בלגיים הם חלק בלתי נפרד מהאדריכלות הכפרית. החלונות הבלגיים עשויים מפרופיל ברזל טבעי ומגיעים בצבעים, סגנונות ועיצובים שונים.פרופילים אלו מסוגלים לשאת כל גודל של חלון ומתאימים הן למיסגור חיצוני של חלונות והן לחלוקה פנימית, לחלונות קבועים וחלונות ציר.

חלונות בלגיים מעצבים על ידי חלוקות שונות בהתאם למראה הרצוי והנחשק על ידי הלקוח.

אפשר להגיע לעיצובים שונים: נקיים מינימליסטיים או הארד קור כפריים עם ריבוי חלוקות.

בדרך כלל פתיחה של חלונות נעשים ב-180 מעלות על גבי הקבועים או חלונות משולבים עם קבועים קטנים שמאפשרים פתיחה של זווית רחבה יותר מ-90 מעלות

חלונות בלגיים נפתחים על ציר ולרוב נעשה שימוש בקבועים צידיים כדי לאפשר פתיחה רחבה יותר מ-90 מעלות ונוחות שימוש.

עיצוב חלונות בלגיים היא תורה שלמה.